niedziela, 11 lutego 2018

sezon

Twarda pianka poliuretanowa ma gęstosc ok. 54kg/m3, natomiast miekka pianka poliuretanowa ma ok. 22 kg/m3.Juz po samej gestosci widac jak duza roznica w izolacji jest dla miekkiej i twardej pianki. Oczywiscie gestosc moze sie nieznacznie roznic, ale to już zalezy od producenta. Lambda dla twardej pianki to 0,023W/m*K. Powodem znacznej ilosci strat dla zbiornika jest przez nieizolowane rurki przyłaczeniowe. Jako dodatkowe ocieplenie zbiornika mozna zastosowac welne mineralna i przy zaizolowanych rurkach znacznie obnizy to straty ciepla. Po zrobieniu rekonesansu wiem, że najtańsza będzie izolacja z wełny mineralnej. Niestety gorzej z estetyką  Ale może wełna z warstwą folii ALU nie będzie wyglądała tragicznie. Jak już to zrobię to sprawdzę efekty. Będzie łatwo zaobserwować zmiany bo pompa jest opomiarowana. Teraz spadek temperatury (bez poboru wody) to jakieś 0,4 stopnia/h. Zaizolowałem zasobnik wełną 8cm z warstwą ALU. Teoretycznie straty powinny się zmniejszyć o połowę. Niestety na razie tego nie widać  Czyżby ciepło spie...ło inną drogą? Pozostają tylko miedziane rurki przyłączeniowe ale one też są zaizolowane! Chyba nieizolowane pokrętło zaworu nie oddaje aż tyle ciepła do otoczenia?Mocno przyciśnięta. Wcześniej samoistny spadek temperatury wynosił mniej więcej 0,4 stopnia/h. Teraz jest to minimalnie poniżej 0,3. Spodziewałem się bardziej spektakularnego efektu Biorąc pod uwagę lambdę tej wełny, grubość, powierzchnię zbiornika i różnicę temperatur to straty powinny być teoretycznie 3x mniejsze
Straty ewidentnie są na armaturze. Powierzchnia wełny mierzona pirometrem ma 25 stopni (tak jak otoczenie). Izolacja rurek z CWU ma już 35 a pokrętło zaworu odcinającego 43 stopnie!
Najlepiej byłoby całą kotłownię wypełnić pianką Ja miałem lamelkę (wełna z alu) do kanałów wentylacyjnych, która była miękka i nie należało jej dociskać do kanału - dlatego pytałem o wełnę.
Są różne otuliny izolacyjne do rur (grubość, taśma alu) - oby zysk zrekompensował nakłady finansowe. Sam jestem ciekawy mego pierwszego sezonu. Zasobnik z piecem kondensacyjnym stoją w kotłowni, obok nieogrzewany garaż po części w bryle domu. Kotłownia otulona styro z każdej strony. Zastanawiam się, czy nie będę potrzebował skorzystać z Twego doświadczenia . Mam przekonanie, że po zaizolowaniu wszystkich rurek w kotłowni będzie zimno.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz